Connect with us

Saç bakımı

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Yayın tarihi

/

Saç kurutma makineleri genel olarak ıslak ya da nemli olan saçları kurutmak ve saçlara şekil vermek için kullanılıyor. Saç kurutma makinesi oldukça şık bir şekilde kullanılır. Yaz ve kış ayları fark etmeden her dönemde sık bir şekilde kullanılıyor. Saç kurutma makineleri üfledikleri sıcak hava ile hem ıslak olan saçları kurutabiliyor hem de kuru saçların şekil almasını sağlıyor. Eğer saçlarınızı saç kurutma makinesi yardımıyla şekillendirmek istiyorsanız aynı zamanda bir saç fırçasından da yardım almanız gerekecektir.

Bu sayede saçlarınıza istediğiniz şekli vermiş olacaksınız. Birden fazla alanda kullanılan bile saç kurutma makinelerinin temizliği oldukça önemlidir. Eğer bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak istiyorsanız saç kurutma makinesi nasıl temizlenir hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Saç kurutma makineleri direkt olarak saça hava üflediği için içerisinde biriken toz ve çeşitli şeyler saç ile temas edildiğinde saça ve saç derisine zarar verebiliyor.

Saç Kurutma Makinesi Temizliğinde Doğal Ürünler

Saç kurutma makineleri, elektronik bir alet olduğu için temizlik kelimesi ile yan yana geldiğinde biraz tuhaf olabiliyor. Ancak bu durum hiç de sanıldığı gibi tuhaf ve zor bir durum değildir. Hatta oldukça gerekli bir durumdur. Saç kurutma makinesini temizlemek için evinizde bulunan doğal temizlik malzemelerinden yararlanabilirsiniz. Doğal temizlik malzemesi denilince akla ilk gelen malzeme olan karbonatı, saç kurutma makinesinin temizliğini yaparken de kullanabilirsiniz.

Bu malzemenin dışında sirke, su ve sabunda kullanabilirsiniz. İlk olarak saç kurutma makinesini temizlemek için saç kurutma makinesinin arka kısmında kalan filtreyi çıkarın ve filtre eğer demir ise sıcak sabunlu suda bekletin. Eğer filtreniz demir değil de plastik ise ılık sabunlu suda bekletmelisiniz. Saç kurutma makinesinin iç kısmını temizlemek için bir diş fırçası yardımıyla karbonat dökerek iyice temizleyin.

Ardından sirkeli bir bez ile silin ve son olarak kuru bir bezle kurulayın. Aynı işlemi saç kurutma makinesinin filtresi içinde uygulayın. Bu şekilde saç kurutma makinenizi temizlemiş olursunuz. Saç kurutma makinesini sirke ile silmenizin sebebi mikrop kırıcı etkisinden dolayıdır. Ayrıca saç kurutma makinesinin sirke kokacağını düşünmeyin. Kısa sürede sirke kokusu kalmayacaktır.

Saç Kurutma Makinesi Hangi Sıklıkla Temizlenmelidir?

Saç kurutma makinesinin temizliği ve temiz olması birçok sebepten dolayı çok önemlidir. Ancak her saç kurutma işleminden sonra temizlenmesi de doğru değildir. Bu sebeple temizle işlemini belli aralıklarla yapmanızda yarar vardır. Hangi sıklıkla saç kurutma makinenizin temizliğini yapacağınıza kendiniz karar vermelisiniz. Çünkü saç kurutma makinesini ne kadar sık kullandığınızı en iyi siz bilebilirsiniz. Ancak saç kurutma makinenizin kullanım kılavuzunda yer aldığı zaman diliminde de temizleyebilirsiniz. Eğer kendiniz belirlediğiniz bir sürede saç kurutma makinenizi temizlemek istersenizde çok sık olmamak kaydıyla belirtilen şekilde temizliğini yapabilirsiniz.

Okumaya devam et
Tıkla yorum yap

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trendler