Connect with us

Saç bakımı

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Seçilir?

Yayın tarihi

/

Saçlarınızın duştan sonra kurutulması hem sağlığınız hem de sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır. Aksi durumda saçlarınız yaş kaldıkça baş ağrısı çekmeniz veya üşütmeniz söz konusu olabilir. Bu noktada saç kurutma makinesi yardımınıza koşacaktır. Saç kurutma makinesi önemli olduğundan dolayı saç kurutma makinesi tavsiye sorusu da önemli sorular arasında yer alacaktır. Saç kurutma makinenizi seçmeden önce saçlarınızın yapısını ve kurutma makinesinin özelliklerini iyi bilmeniz daha sağlıklı sonuçların elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Ağırlık, güç veya diğer teknik özellikler arasında kaybolmamak için dikkatli olmak gerekir.

Makinenin Ağırlığı

Saç kurutma makinesi seçerken ilk olarak bakılması gereken detaylardan bir tanesi de ağırlıktır. Saç kurutma makinesini elinde tutarak manuel olarak kullanmak zorunda olacağınızdan dolayı ağrılık önemli derecede performansı etkiler. Çünkü saçlarınızın zor kuruyan bir özelliği olması durumunda saç kurutma makinesinin daha uzun süre açık ve elinizde olması gerekecektir. Bu durum sizi bir süre sonra yormaya başlayabilir. Uzun süreli kullanımlarda ağırlık kolunuzun ağrımasına bile neden olacaktır. Bunun için ortalama 500 gr civarı ağırlığa sahip olan bir makine seçebilirsiniz. Sizin için oldukça ideal olacaktır.

Enerji Gücü

Saç kurutma makinesi seçiminde önemli olan bir başka kriter ise ne kadar güce sahip olduğudur. Çünkü enerji 1350 watt altında olduğunda kurutma işlemi oldukça uzun sürecektir. Enerji kısmı genelde saç kurutma makinesi seçilirken atlanan konular arasında yer alır. Ama en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almalıdır. Çünkü enerjisi düşük bir saç kurutma makinesi fazla zaman ve yorucu bir işlem olacağı konusunda size garanti verecektir. Saçlarınız zor kuruyan bir tipte ise 1600 watt civarında güce sahip olan bir saç kurutma makinesi seçmek daha doğru olacaktır. Bu sayede zorlanmadan ve kısa sürede saçlarınızı kurutabilirsiniz.

Saçınızın Tipi

Saç kurutma makineleri teknolojinin gelişimine bağlı olarak oldukça farklı özellikler eklenen ürünler haline gelmiştir. Bundan dolayı saçlarınızın tipine ve uzunluğuna göre belli teknolojilerden yararlanmanız söz konusu olabilir. Saçlarınızın iyon özelliği bulunan bir saç kurutma makinesi ile kurutulması halinde saçlarınızın elektriklenmesi veya kırılması olasılığı düşük olacaktır. Çünkü iyon teknoloji hem saç kurutma hem de düzleştirme ürünlerinde saçların yıpranmaması için kullanılır. Yeni eklenen modellerde ise titanyum özelliği bulunan modeller yer alır. Titanyum modeller ise uzun saçları olan kişiler için en ideal seçeneklerden bir tanesidir. Saçlarınızın yıpranma sorunu olmasını engeller.

Fiyat ve Hizmet Kalitesi

Saç kurutma makinesi alırken uygun fiyatlı ve saçlarınızı kurutacak özellikte profesyonel saç kurutma makinesi ayarında bir ürün olmasını amaçlayabilirsiniz. Ama unutmamanız gereken saçlarınızın kurutulurken kırılabileceği sorunudur. Saçlarınız kurutulurken aynı zamanda performansı iyi olmayan bir saç kurutma makinesi tarafından kırılma sorunu ile karşı karşıya kalarak sağlığını kaybedebilir.

Saç Kurutma Makinesi Nasıl Seçilir?

Gerek vücut sağlığı gerekse genel görünüm açısından büyük önem taşıyan saçların dikkatle ve doğru şekilde bakımının yapılması gerekmektedir. Saç bakımında kullanılan su, şampuan, bakım kremi ve bunun gibi kozmetikler önem taşımaktadır. En az bunlar kadar önem taşıyan diğer bir faktör de saç kurutma makinesidir. Saç kurutma makineleri gerek saçı kurutma da gerekse saça şekil verme de kullanılan aletlerdendir. Dolayısıyla gerek sağlık gerekse görünüm açısından saç kurutma makinesi seçilirken dikkatli olunması gerekmektedir. Bu yüzden saç kurutma makinesi nasıl seçilir sorusu önem taşımaktadır.

Saç Kurutma Makinesi Seçilirken Saçın Özellikleri Dikkate Alınmalıdır

Öncelikle saç tipine uygun saç kurutma makinesi seçilmelidir. Kıvrımlı ve kalın telli saçları olanların iyonik veya turmalin saç kurutma makinesi tercih etmeleri gerekmektedir. Saçları daha hızlı kurutma özelliği bulunan iyonik ve turmalin makineler ayrıca saçların kabarma olasılığını en aza indirir. Yoğun iyonik hareketlilik sağlayan yarı değerli bir madde olan tumalinden yapılan saç kurutma makineleri daha pahalı olmalarına rağmen saç telleri aşırı kalın ve kıvrımlı olan kişiler tarafından tercih edilmelidir.

Saçları kuru ve ince telli olan kişiler tercihlerini seramik ve porselen kaplamalı saç kurutma makinelerinden yana kullanmalıdır. Daha az sertlikte olmaları nedeniyle seramik ve porselen kaplamalı saç kurutma makineleri saçları kuru ve ince telli kişilerin olduğu kadar saç tipini bilmeyen kişilerin de tercih edeceği makinelerdir. Seramik ve porselen kaplı saç kurutma makineleri her saç tipiyle uyumludur dolayısıyla herkes tarafından kullanılabilir.

Saçlar çok uzun ise tercih edilmesi gereken saç kurutma makineleri titanyum içeren makineler olmalıdır. En büyük özellikleri sabit ve eşit miktarda hava üflemeleri olan titanyum içeren saç kurutma makineleri saçları uzun ve kalın telli olan kişilerin tercihleri arasında ilk sırayı almalıdır. Ancak bu makineler ince telli saçlar ve hasar görmüş saçlar için önerilmez.

Saç Kurutma Makinesi Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Teknik Hususlar

Saç kurutma makineleri uygun watt aralığında seçilmelidir. Bir güç birimi olan watt, motorun çalışma hızını gösterir. Watt değeri yüksek olan makineler ile saçlar daha çabuk kurur. Ancak fiyatları, düşük watt değerli makinelere göre daha pahalıdır. Seçeceğiniz makine saçınız özelliğine bağlı olarak en az 1350 wattla 2000 watt arasında seçilmelidir.

Saç kurutma makinesinin ağırlığı da diğer bir ayrıntıdır. Ağırlığı düşük olan makineler rahat tutuş kolaylığı ile fark yaratır. 450 gr ağırlık tercih edilen ideal ağırlıklardan biridir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da saç kurutma makinesinin birden fazla ısı seçeneğinin olmasıdır. Saça gerektiği kadar ısı sağlayabilmek için düşük, orta, yüksek gibi ısı ayarına sahip makineler tercih edilmelidir. Saç tipleri için ısı ayarı gereklidir ve önem taşımaktadır.

Okumaya devam et
Tıkla yorum yap

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trendler