Connect with us

Saç bakımı

Saç Kurutma Makinesi İle Fön Çekme

Yayın tarihi

/

Herkesin evinde bir saç kurutma makinesi bulunur. Birçok kişi ise saç kurutma makinesi ile fön makinesi aynı zanneder. Bu yüzünden de saç kurutma makinesi ile fön çekme işine girişilir. Aslına bakılacak olursa saç kurutma makinesi de saçı kurutur fön makinesi de saçı kurutur. Söz konusu fön çekme olunca orada işler biraz karmaşık bir hal almaktadır. Burada önemli olan fön çekmeye çalıştığınız saç kurutma makinesinin özelliğidir. Her ne kadar üstün özellikli bir saç kurutma makinesi de olsa hiçbir zaman bir fön makinesinin verdiği performansı vermez.

Düşük Isı Gücü

Saç kurutma makineleri çeşit çeşittir. Birbirlerinden ayrılmalarını sağlayan en önemli özellikleri ise ısı güçleridir. Saç kurutma makinesi seçiminde ısı gücüne göre fiyat ve performans aralığı belirlenir. En yüksek ısı gücüne sahip pahalı bir saç kurutma makinesi ile fön çekilmek istendiğinde bile fön makinesinin verdiği performans görülmez. Fön makineleri 2400 ve 2700 watt civarında üretilir ve bu da ısı günün yüksek olmasını sağlar. Isı gücü ne kadar yüksek olursa o kadar iyi bir fön çekilir. Ayrıca fön makinelerinde yer alan iyon gücü saç kurutma makinelerinde olmadığından saç kurutma makinesi ile çekilen fönler kısa sürede elektriklenir ve saçlarda kabarıklık oluşur. Özellikle saç uçlarındaki elektriklenme giderilemez.

Elektriklenmeyi Engelleyememek

Elektriklenme iyon parçacıklarının ortadan kaldırabildiği bir iştir. Saç kurutma makinesi düşük güce sahip ucuz bir makine ise saç kuruturken bile elektriklenme olur. İyon parçacıklarının güçlü olduğu ve sağlam bir filtreye sahip bir fön makinesi ile saç kurutma makineleri hiçbir zaman aynı performansı gösteremez. Saç kurutma makineleri ile çekilen fönlerin daha düzgün olması için sprey gibi saç ürünlerini daha fazla kullanmak gerekmektedir. Buna rağmen elektriklenmeyi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmaz.

Saç Kurutma Makinesi ve Fön Makinesi Farkı

Saç kurutma makinesi ile fön makinesinin en önemli farkı ısı gücüdür. Fön makinelerinin ısı verme gücü her zaman daha yüksektir. Ayrıca fön makinelerinde iki farklı fön başlığı bulunmaktadır. Saç kurutma makinelerinde uygun fırçaya uygun başlık kullanma imkanı bulunmaz. Birçok saç kurutma makinesinden ya tek fön başlığı çıkar ya da hiç çıkmaz. Başlık olmadan fön çekilemeyeceği gibi uygun fırçaya uygun başlık olmadan da fön çekilemez.

Saç kurutma makinelerinin fön başlıklarının yetersiz olması ısının çevreye yayılmasına sebep olur. Zaten yetersiz olan ısının bir de havaya yayılması ile fön çekmek mümkün olmaz. Çekilen fön de kalıcı olmaz. Bundan kaynaklıdır ki fön makineleri ve saç kurutma makineleri arasında ciddi bir fiyat farkı vardır. Ayrıca fön makinesi almak için herhangi bir mağazaya gitmek yeterli olmaz. Kuaför malzemeleri satan toptancılardan bulunabilir.

Okumaya devam et
Tıkla yorum yap

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trendler